неділя, 12 січня 2014 р.

ПО ВСЬОМУ СВІТУ СТАЛА НОВИНА

                     Мороз малює сріблом на вікні казкові квіти.
               Крокує Новий рік і наближається Різдво,
                 Нехай в оселі цій, теплом сердець зігрітій,
Панують щастя, радість і добро!
    Новий рік! Це одне з найбільш таємничих, урочистих і «родинних» свят, яке обіцяє здійснення мрій кожному, хто вірить у дива. Очікують дива не тільки діти, але й дорослі, навіть якщо вони зовні серйозні й не подають виду. Його святкування було встановлено 1 січня 1670 року за наказом Петра І. Раніше діти отримували подарунки тільки на Миколая. Цей обряд зберігся, але перейшов на Новий рік і місце Миколая заступив Дід Мороз, у нього з’явилася супутниця – Снігуронька. Обряди і звичаї всіх країн стверджують, що чим веселіше зустрінеш Новий рік, тим щасливішим рік буде для тебе. Після Нового року починається цикл свят, пов’язаних з кінцем старого року та початком нового. Це період двадцятидення зі святами 7 січня – Різдво, 14 – старий і Новий рік (Новий рік за старим стилем) або Василія і 19 січня – Водохреща.   
6 січня починається Різдво із Святвечора і багатої куті. Кутю готують з пшеничного зерна. Це основна обрядова їжа. До вареного зерна додавали мед, товчений мак, волоські горіхи.І тільки на небосхилі з’являлася перша вечірня зірка, сідала сім’я разом за багатий стіл, який налічував до дванадцяти пісних страв, бо до опівночі ще триває піст. Після вечері діти носили кутю хрещеним батькам. У день Різдва ходили з зіркою, вертепом, водили козу, колядували. У цей день ніхто не згадував і не розповідав сумних історій, бо Різдво об’єднує усіх злагодою і любов’ю. Зірка – традиційний атрибут колядування, пов’язаний з Євангелієм, бо про народження Христа сповістила віфлеємська зірка.
                         Хай ангел торкнеться Вас ніжно крилом,
                         зігріє вам серце Різдвяним теплом.
                         Хай радість, кохання наповнять ваш дім,
                         оселяться щастя та спокій у нім!
                         Христос ся рождає! Славімо його!
    У підготовці до різдвяно-новорічних свят були задіяні і малі і старі. Бабусі, деручи пір'я на подушки, попутно навчали дітвору колядувати, щедрувати і засівати. Парубки й дівчата теж, готуючись до колядок, збиралися гуртом, виготовляли ритуальне вбрання та костюми й вчилися виконувати дійства з вертепом і різдвяною зорею.
   В нашій бібліотеці 12 січня відбулася різдвяна зустріч "По всьому світі стала новина" і  відкрилася вона колядкою, яку проспівали присутні:
                   По всьому світу стала новина: 
        Діва Марія Сина родила.
Сіном притрусила, 
В яслах положила 
Господнього Сина. 

                                        

 Присутні пригощалися різдвяними стравами,співали колядки та щедрівки, народні пісні. Пригадували як раніше в їхніх сім'ях зустрічали новорічні та Різдв'яні свята, як вони ходили колядувати та щедрувати, як  дівчата гадали...
  Закінчилася зустріч знову ж таки співом - заспівали щедрівку взявшись за руки та ставши в коло.
Немає коментарів:

Дописати коментар